Průvodce štěněte

Máte doma nového čtyřnohého kamaráda?

VÍTEJTE V PŘÍRUČCE PRO ŠTĚŇATA OD BARKING HEADS

Pořízení nového štěňátka je nádherné a vzrušující, ale také nervy drásající.

Pokusili jsme se dát dohromady některé z našich nejlepších tipů, abyste se ujistili, že začátek s vaším novým přírůstkem proběhne hladce.

 

Nejprve, něco málo o BARKING HEADS®

Barking Heads® vyrábí širokou škálu kompletních, vysoce kvalitních psích krmiv pro všechny věkové kategorie a velikosti. Všechny naše produkty jsou vyrobeny ze 100% přírodních surovin a pečlivě vybraných vitamínů a minerálů, aby bylo zajištěno, že váš čtyřnohý mazlíček dostane to nejlepší. Všechny produkty jsou zcela bez umělých barviv, dochucovadel, konzervačních látek a obsahují pouze nejkvalitnější maso, ryby, ovoce a zeleninu. Stručně řečeno, vše pro krmení zdravých a spokojených mazlíčků.

Jsme opravdu hrdí na to, že naše produkty jsou akreditovány společností PFMA (www.pfma.org.uk), The Ethical Company Organisation (www.ethical-company-organisation.org), The Good Shopping Guide (www.thegoodshoppingguide.com), a že všechny naše receptury jsou schváleny veterinárními lékaři z Velké Británie.

 

 

Co najdete v našich produktech pro štěňátka?

Maso a ryby

Vždy nás překvapuje, jak málo masa obsahují některá krmiva pro domácí zvířata. Maso a ryby jsou primárními zdroji bílkovin pro všechny psy. Proto naše produkty pro štěňata obsahují až 85 % masa nebo ryb v potravinářské kvalitě a jsou vhodné i pro lidskou spotřebu, takže víte, že vaše štěňátko krmíte tím nejlepším.

Proč používáme ve stejném produktu kombinaci sušeného a čerstvého masa a ryb?

Sušené maso a ryby jsou v podstatě čerstvé maso, které bylo zredukováno o vodu a tuk. Zůstane vám tak bohatý zdroj bílkovin pro vaše štěně. Během procesu sušení se některé přirozeně vyskytující vitamíny a minerály zničí. Takže přidáním čerstvého masa nebo ryb tyto vzácné vitamíny a minerály opět doplníme. Obě složky jsou pak smíchány dohromady, aby se vytvořila směs, která se vaří v páře. Směs čerstvého a sušeného masa nabízí to nejlepší z obou, vynikající zdroj bílkovin a správný poměr vitamínů a minerálů.

Sacharidy a obiloviny S potěšením oznamujeme, že všechny naše produkty pro štěňata středních plemen jsou 100% bez obilovin - vhodné i pro ta nejcitlivější bříška. Používáme různé sacharidy jako batáty a brambory (místo rýže a ovsa), jelikož jsou velmi vhodné jako cenné zdroje vlákniny, které napomáhají při trávení a jsou ideální pro psy s nesnášenlivostí vůči lepku.
Oleje a tuky Používáme převážně lososový olej, který je výborným zdrojem Omega-6 pro zdravou kůži a srst. Dále využíváme slunečnicový olej, tj. polynenasycený tuk dodávající kyselinu gammalinolenovou, která je důležitá pro dobrou kondici kůže a srsti.
Kloubní výživa Většina výrobků Barking Heads obsahuje speciální směs "hip & joint care", která pomáhá dospělým psům s obratností a zdravím kostí. Přidali jsme tuto speciální směs i do krmiva pro štěňata.
Pstruh Bohatý zdroj na omega-3 a vysoce stravitelný zdroj proteinu.
Antioxidanty a konzervační látky V Barking Heads™ nepoužíváme žádná umělé barviva, dochucovadla ani konzervační látky. Pro ně máme velké NE. Místo toho používáme směs přírodně se vyskytujícího alfa-vitaminu E.

 

Jaké jsou výhody našeho krmiva?

Zdravá kůže

Kůže je největším orgánem, který váš pes má, a proto je důležité zajistit, aby byl v dobré kondici. Kůže má několik funkcí. Nejdůležitější z nich je ochrana vnitřních orgánů a udržování tělesné teploty. Zdravá kůže by měla být pružná a hladká bez jakýchkoliv lézí, výrůstků nebo zbarvení.

Srst

Kožíšek vašeho štěňátka napomáhá udržovat tělesnou teplotu a chrání jeho kůži před poškozením, vnějšími vlivy nebo slunečním zářením. Zdravá srst by měla být pružná a lesklá bez nadměrných lupů, holých míst nebo nadměrně mastná a páchnoucí.

Svalový tonus

Stejně jako u nás, je svalový tonus závislý na kvalitě a stravitelnosti konzumovaných bílkovin, stejně tak jako na typu a intenzitě cvičení.

Hmotnost

Klub plemene, veterinář nebo chovatel, od kterého jste získali vašeho mazlíčka, vám budou schopni poradit se správnou hmotností štěněte vašeho plemene. Mějte však na paměti, že toto je pouze přibližná hodnota. Stejně jako u lidí existuje určitá míra tolerance.

Jako hrdý majitel mladého štěněte budete chtít udělat to nejlepší pro svého nejnovějšího člena rodiny. Existuje mnoho věcí, které je třeba zvážit, jako je výcvik, zdraví, cvičení, péče a samozřejmě krmení.

 

Mám nové štěně. Co teď?

První rok je velmi důležité období pro psychický i fyzický vývoj štěněte. Několik věcí ovlivňuje dobrý a zdravý růst – jedna z nich je výživa. V Barking Heads se zabýváme správnou výživou psů již od počátečního stádia života až po stáří. Výživa avšak není jediné, na čem záleží, a tak jsme si pro Vás připravili několik bodů, o které je dobré se postarat.

Odčervení

Štěňata by měla být od chovatele několikrát odčervena, když si je od chovatele odebíráte. Váš veterinář vám poradí s dalším potřebným odčervením. Známky parazitů mohou být například řídká stolice, nafouklé břicho, špatná kvalita srsti a celkové neprospívání.

Vakcinace

Pokud informujete svého veterináře o tom, že si budete odebírat vaše nové štěně, a jaký bude jeho věk, řekne vám, kdy přivést štěně na další očkování. Existuje několik dostupných vakcín a některé se aplikují v různých stářích a intervalech. Doporučuje se, abyste před posledním očkováním neměli příliš mnoho návštěv a nebrali štěňata na veřejná místa. Omezte vycházky, ideálně pouze na vaši zahradu.

Zuby

Mléčné zuby se rozvíjí ve věku 3-4 týdnů a vaše štěně jich bude mít celkem 28. Mezi 12.-20. týdnem začínají vypadávat a růst nové. Během této doby se štěňata mohou zdát smutná a tichá. Někdy mohou přestat jíst. Budou více žvýkat, aby zmírnila bolest. Pomáhají speciální dentální hračky, které můžete nejdříve nachladit v mrazáku pro zmírnění bolesti a otoku dásní. Vašemu štěněti vyroste nakonec 42 dospělých zubů.

Blechy

Mnoho chovatelů štěňátka preventivně odblěšuje před odchodem do nových domovů. Váš veterinář vám poradí o vhodných léčebných postupech, neboť některé dostupné přípravky nejsou vhodná pro štěňata. Projevy zablešení jsou nadměrné škrábání a kousání. Vyčešte štěněti srst a dejte ji na kousek mokrého ubrousku. Jestliže se v srsti objevují černé skvrny, budou to s největší pravděpodobností blechy.

Klíšťata

Klíšťata jsou kulatí, šedí parazité velikosti hrášku. Jestliže se ke zvířeti přisají, napijí se krve a poté odpadnou. Mohou se přisát kdekoliv, nejčastěji ale na hlavě, hrudníku a nohou. Pokud na svém psovi najdete klíště, použijte speciální produkty na klíšťata. NIKDY se nesnažte je vytrhnout, mohli byste jim utrhnout hlavu a způsobit tak psovi infekci.

Socializace

Jakmile je štěně naočkované, je důležité najít si kamarády. Seznamte štěně s různými lidmi a psy a budujte jeho sebedůvěru i ostražitost v novém, vzrušujícím světě.

 

Vyprazdňování

Trénink může být snadný, pokud vaše rodina dodržuje pravidla a rutinu. Štěňátka čůrají vždy, když se probudí, po jídle a často během hry. Mají malé močové měchýře, a tak potřebují často močit. Umístěním štěněte do míst, ve kterých chcete, aby čůralo, a nadšeně ho za to pochvalte. Tento postup vede k brzkému pochopení toho, co se od něj žádá. Štěňátka se vyprazdňují vždy po pořádném jídle, buďte proto v tuto dobu připraveni vzít vaše štěně ven. Chvála a vytrvalost vždy pomáhá k urychlení výcviku. Přibližně do 6 měsíců věku štěněte lze očekávat 99% úspěšnost a minimum nehod.

 

Doma:

 • Vaše štěně bude potřebovat klidné a tiché místo k odpočinku. Mladá zvířata se velmi rychle unaví. Potřebují častější přestávky během cvičení a her. Děti by měly být poučeny, že pokud štěně odpočívá, tak by ho neměly rušit.
 • Někteří lidé používají přepravku pro psy, aby štěněti zaručily klidné a tiché místo v méně rušné části domu či bytu. Na přepravku si musí štěně postupně zvyknout pomocí hraček a pamlsků, aby si místo spojil s něčím příjemným. Ze začátku dvířka zavřete na krátkou chvíli a štěně odměňte, postupně dobu prodlužujte až do chvíle, kdy si na ni nezvykne úplně. Nezapomeňte, že vždy musí mít přístup k pitné vodě.
 • Vždy štěně hlídejte, když má možnost volného pohybu, v místech, kde je možné nějaké nebezpečí.
  Například:
  • Zahrada – rostliny (některé mohou být jedovaté), ostré nářadí, rybníčky
  • Koupelna a kuchyň – čisticí prostředky, kosmetika
  • Kdekoliv, kde by mohly cokoliv rozžvýkat nebo pozřít
  • S ostatními zvířaty - dávejte pozor na ostatní zvířata ve vaší domácnosti, například i kočka může ublížit vašemu štěněti

Venku:

 • Výsledky častého domácího tréninku se pozitivně projeví i na procházkách. Štěně musí být kompletně naočkované předtím, než vyjde poprvé na procházku. Veterinář vám sdělí dobu, kdy je bezpečné vzít vaše štěně poprvé ven.
 • První procházky by měly být velmi krátké. Od mladých psů lze očekávat, že nebudou chodit hned až k dospělým psům.
 • Jak štěně povyroste, délka procházek se může postupně prodlužovat. Svaly a kosti se vyvíjejí a neměly by být nadměrně zatěžovány.
 • Vždy zohledněte plemeno a věk štěněte při určitém úkonu. Nejlepší je požádat o radu vašeho chovatele.
 • Nezapomeňte, že v horkých letních dnech je potřeba čas hry a výcviku zkrátit na minimum. Délka a náročnost procházky by měla odrážet věk, velikost a fyzickou zdatnost psa.

 

Trénování

Výcvik je nezbytnou součástí vlastnění psa. Štěňátka se musí řádně socializovat, jak s ostatními psy, tak i s lidmi. Základní povely jako sedni, zůstaň, chůze na vodítku, nechat se prohlédnout je nutné štěňátka naučit. Všechna štěňátka potřebují čas, aby pochopila, co se od nich očekává, a proto je nutná trpělivost a důslednost. Buďte mírní, ale důrazní a dejte jim najevo, co je nepřijatelné. Nemějte příliš velká očekávání při prvních dnech výcviku a nepokoušejte se učit příliš mnoho povelů najednou. Pozitivní výcvik je vhodnou formou výcviku. Odměny by měly být podávány současně s pochvalou.

Socializace je nesmírně důležitá a měla by začít, jakmile je to pro štěňátko po očkování bezpečné. Dospělí, děti a další zvířata by měli být všichni postupně představeni, aby to pro vaše štěňátko nebylo příliš náročné. S automobily, silnicemi a hlučnými prostory by měla být štěňátka seznamována postupně. Psí školky jsou vhodným místem pro socializaci a poznání nových psích parťáků.

 

Dobře socializovaný pes je šťastný pes a je radost s ním být.

 

Kartáčování a vyčesávání je u každého plemene jiné. Zeptejte se svého chovatele na konkrétní rady. Tato činnost je skvělý způsob, jak strávit pár minut každý den péčí o srst vašeho štěněte a získání si jeho důvěry. Vaše štěňátko bude zvyklé na manipulaci s ním a v případě potřeby i pro vyšetření veterinářem. Během péče o srst kontrolujte také tlapky, uši a oči.

Při koupeli se doporučuje ucpat uši vatou, aby se do nich nedostala voda. Vždy řádně opláchněte šampon.

Tip na koupel: hlavu navlhčete jako poslední… mokrá srst na hlavě, znamená, že se pes otřepe! :)